serwisy tematyczne
Katalog rozwiązań
Newsletter
artykuly-10

20.02.2009
Ataki na komputery i dane agencji federalnych rosną

Według amerykańskiego zespołu CERT liczba incydentów nieautoryzowanego dostępu do komputerów rządowych oraz instalowania złośliwego oprogramowania wzrosła o 40%, z łącznej liczby 3928 w 2007 roku do 5488 w roku ubiegłym.

Mischel Kwon, szef US-CERTu w Departamencie Bezpieczeństwa twierdzi, że wzrost ten może być oznaką lepszego systemu raportowania. Jednakże przedstawiciele rządu są tym faktem zaniepokojeni i martwią się o bezpieczeństwo komputerowych sieci federalnych: na przykład Dennis Blair, dyrektor wywiadu USA powiedział niedawno w Kongresie, iż rządowe sieci komputerowe atakowane są z innych krajów, takich jak Chiny czy Rosja w celu uzyskania tajnych informacji. Blair dodał, że oprócz ataków z zagranicy, notowane są incydenty przeprowadzane przez zorganizowane grupy przestępcze chcących zniszczyć lub naruszyć krajową infrastrukturę, m.in. systemy zasilania i komunikacji.

Specjaliści bezpieczeństwa IT w agencjach federalnych twierdzą, że sporym zagrożeniem są ataki phishingowe, które za pomocą spreparowanych wiadomości email wyciągają od nieświadomych użytkowników wrażliwe informacje. Te obawy prowadzą do realizacji różnego rodzaju inicjatyw mających zwiększyć bezpieczeństwo federalnych komputerów, danych i sieci teleinformatycznych.  

Czytaj całość - Reported raids on federal computer data soar (wersja angielska)

 

Autor: Tomasz Sawicki

Źródło: Przegląd prasy zagranicznej przygotowywany przez MediarecoveryWszelkie prawa zastrzeżone | Polityka prywatności
Projekt: 2BITS